Údržbou pro dlouhou životnost

Kůže

Kůže je velmi odolná a v případě správné péče může vydržet po celý život. Použijte čistící přípravky určené pro kůži nebo konzervační krém, který udrží kůži vláčnou vodě odolnou. Máme dobrou zkušenost s krémy značky Collonil, kterým lze i drobné oděrky dobarvit. Přípravky nejdříve vyzkoušejte na nenápadných částech kůže, abyste zamezili případnému poškození výrobku. Některé skvrny například od barvy nebo od oleje se z kůže obtížně odstraňují. Čerstvé skvrny jako rozlité tekutiny by měly být ihned odstraněny vlhkým hadříkem nebo čističem na kůži. Výrobky z kůže nevystavujte slunečnímu záření, může způsobit praskání kůže a blednutí barvy, stejně tak není vhodné sušit kožené výrobky na přímém teple (radiátor, kamna atp.). Mokrý výrobek by měl vysychat pomalu v suchém prostředí a pokojové teplotě. V namáhaných částech kůže (jako jsou například přezky a zapínání) se může barva začít drolit nebo praskat. Jedná se o běžné opotřebení barvy a povrchové úpravy kůže a není důvodem k reklamaci. Ve výjimečných případech se může stát, že barva kůže může obarvit světlé kusy oblečení a naopak, zvláštní pozor je třeba dávat u výrobků opatřených barevným lesklým lakem, kde nesmí být po delší dobu v dotyku s jinými barevnými předměty. mohou přebrat tuto barvu a j to nezvratný jev. Přebarvení není důvodem reklamace. Kůže jako přírodní materiál časem získává patinu, což není vada výrobku, ale naopak důkaz, že stárne do krásy.

Canvas a další bavlněné materiály

V případě silného znečištění, nechte špínu zaschnout a velké části špíny opatrně odstraňte kartáčem. Plátno čistěte pomocí vlhké houbičky, třete po směru vláken. Nejvhodnější je používat čistící hadřík, který není příliš drsný, například drátěnka by mohla vytáhnout vlákna tkaniny a poškodit tak látku. Větší skvrny mohou být odstraněny pomocí malého štětce, jako je zubní kartáček a také s pomocí malého množství jemného ručního pracího prášku - opět třete po směru vláken. Sušte čistým savým hadříkem a nechte uschnout na vzduchu při pokojové teplotě. Jednotlivé kapsy tašky při vysoušení vyztužte papírem, aby si taška udržela správný tvar. Tašky z Canvasu nebo jiných bavlněných materiálů neponořujte do vody nebo neperte v pračce, tkanina a kožené součásti tašek nejsou vhodné pro namáčení ve vodě nebo namáčení v saponátu - jejich ošetřování viz. kůže.

Zipy

Zipy je možné čistit od prachu a špíny štětcem na barvu. Pro plynný chod je možné zip namazat krejčovským mýdlem, které ho také lépe ochrání před rzí.

Mosaz a jiné kovy

Kov je možné v případě potřeby vyleštit měkkým hadříkem.